Идеално по празниците за кои се прејадувавме: Витаминска бомба од салата со посебен дресинг

Идеално по празниците за кои се прејадувавме: Витаминска бомба од салата со посебен дресинг

Нешто што ни треба по празниците и што е супер вкусно, но и витаминска бомба.

Состојки:

  • 1 цвекло
  • 1 морков
  • 1 јаболко
  • 1 лимон
  • 1 лажиче мед
  • 20 мл. маслиново масло
  • 50 мл. вода и сол

Подготовка:

  1. Се лупат и се рендаат цвеклото, морковот и јаболката.
  2. Се става во шолја сок од лимон со сол и маслиново масло, мед и вода.
  3. Се меша и се става дресингот над салатата во сад.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб