Вака правилно се вари компир – ќе биде мек и нема да се распадне

Вака правилно се вари компир – ќе биде мек и нема да се распадне

Компирот е можеби и најкористениот зеленчук, вкусен е и здрав.

Ако сакате да имате совршено сварен компир, варете го во малку вода, колку да биде покриен.

Секогаш ставете капак малку отворен додека се вари.

Изберете и еднаква величина компири.

Не го лупете пред варење компирот, и кога го лупите нека биде што потенко, па исперете под млаз вода.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*