Салата од лосос и спанаќ

Салата од лосос и спанаќ

Здрава и вкусна оброк салата…

Состојки:

 • 200 гр лосос
 • 100 гр млад спанаќ
 • 50 гр листови млада блитва
 • 3-4 листови зелена салата
 • 150 гр шери домати
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица јаболков оцет
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Лососот испржете го на грил тава со малку маслиново масло. Посолете и по вкус побиберете, па оставете да се лади. 
 2. Листовите салата исчистете ги, измијте ги и исцедете ги. Доматите пресечете ги на половини. Лососот поделете го на парчиња. 
 3. Во шолја со вилушка разматете маслиново масло и оцет. Измешајте ги листовите салата и лососот па зачинете со дресинг.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство