Вкусни полнети уштипци – брз деликатес од рано наутро

Вкусни полнети уштипци – брз деликатес од рано наутро

Направете вкусни полнети уштипци.

Состојки:

  • 600 гр. брашно
  • 1 кесе сув квасец
  • 1 шолја јогурт
  • 1 шолја млеко
  • малку сол
  • сирење и шунка за внатре

Подготовка:

  1. Се ставаат во чинија брашно со квасец и сол, се меша и се става потоа млеко и јогурт, па се мати.
  2. Нека нарасне и тестото развлечете го, па сечете правоаголници, ставете на секој сирење и шунка и затворете го да не истече.
  3. Се пржат на врело масло.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб