Стар рецепт за највкусните обланди (Видео)

Стар рецепт за највкусните обланди (Видео)

Пробајте и уверете се сами во одличниот вкус на овие обланди.

Состојки:

  • 1 пакување обланди од 200 гр
  • 1,5 л млеко
  • 650 гр шеќер
  • 300 гр чоколадо за готвење
  • 300 гр путер или маргарин

Начин на подготовка:

  1. Гответе го млекото со шеќер додека не се карамелизира па тргнете од оган, додајте чоколадо, измешајте па додајте путер или маргарин и сè убаво изедначете. Оставете неколку минути и филувајте ги обландите.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Душкина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта