Брз десерт за секоја пригода: Обланди со чоколадо и бисквити

Брз десерт за секоја пригода: Обланди со чоколадо и бисквити

Направете вкусни обланди со брз рецепт.

Состојки:

 • 1 пакување обланди
 • 1 пакување бисквити
 • 5 лажици рум
 • 2 дл. варено кафе

Крем:

 • 5 јајца
 • 50 гр. чоколадо
 • 200 гр. шеќер
 • 350 гр. маргарин

Подготовка:

 1. Се матат јајцата и шеќерот пенасто и се варат на пареа.
 2. Се додава чоколадо и се вари уште малку, се става и омекнатиот маргарин да се стопи.
 3. Се мати потоа оваа смеса со миксер и се соединува.
 4. Се премачкува на обландите од кремот и се ставаат бисквити горе потепени во вареното кафе со рум.
 5. Се премачкува пак крем и се става обланда горе.
 6. Се прави така додека има фил и обланди, а се декорира по избор.

 

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта