Деликатес: Запечени макарони со туна и кашкавал – крцкава кора и опоен вкус

Деликатес: Запечени макарони со туна и кашкавал – крцкава кора и опоен вкус

Направете вкусен ручек, макарони со туна.

Состојки:

 • 250 гр. макарони
 • 3 конзерви туна
 • 100 мл. инстант пире од печурки
 • 100 мл. павлака за готвење
 • 4 лажици кисела павлака
 • 150 гр. рендан кашкавал
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • магдонос, сол, бибер, босилек
 • маслиново масло

Подготовка:

 1. Се варат макароните во солена вода.
 2. Во посебна чинија се мешаат туна со 50 мл. павлака за готвење, инстант супата, кашкавал 50 грама, кисела павлака, лук и кромид ситно сечени и зачини.
 3. Се додаваат во макароните исцедени.
 4. Се реди се во огноотпорен сад и се става горе останатата павлака со кашкавал рендан.
 5. Се пече 25 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки