Секогаш избирајте ваква брокула – не ја правете оваа грешка поради која веднаш скапува

Секогаш избирајте ваква брокула – не ја правете оваа грешка поради која веднаш скапува

Кога избирате брокула, секогаш внимавајте на ова за вкусни јадења полни витамини.

Секогаш нека биде темно зелена и цврста, без дамки по неа.Се чува 3-4 дена во ладилник па се замрзнува потоа.

Кога ја чистите нека бидат еднакви цветовите кои ги делите, за исто да се сварат и подготват.

На пареа задржува повеќе витамини.

За неа е познато дека е богата со витамини Ц, А и Б, калиум и магнезиум, фосфор и натриум.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text