Сируп кој лечи кашлица за еден ден: Потребни ви се само 2 состојки

Сируп кој лечи кашлица за еден ден: Потребни ви се само 2 состојки

Со помош на овој рецепт ќе се решите од кашлицата за само 24 часа!

Состојки:

  • 150 гр шеќер
  • 1/2 л пиво

Начин на подготовка:

  1. Во сад на тивок оган растопете шеќер додека не се претвори во карамел. Тргнете од оган и додајте пиво.
  2. Вратете го сирупот на шпорет и мешајте додека смесата не се поврзе.
  3. Гответе помеѓу 15 и 20 минути додека сирупот не почне да личи на мед.
  4. Тргнете од оган и чувајте во стаклена тегла.
  5. Возрасните можат да земаат по една лажица сируп дневно, а децата една лажичка.
  6. Доколку имате баш сува кашлица, во сирупот додајте лажичка сушено нане.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко