Мини гибаници – брзи пити со сирење

Мини гибаници – брзи пити со сирење

Направете брзи мини пити со квасец и сирење.

Состојки:

 • 1 пакување готови кори
 • 1 квасец
 • 2 шолји кисела вода
 • 1 шолја масло
 • 2 шолји брашно
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче вегета
 • 4 јајца
 • 500 гр. сирење
 • сусам за горе

 

Подготовка:

 1. Се матат 4 јајца во чинија со миксер.
 2. Се додава вода со масло и квасец како и зачините.
 3. Се меша да се стопи квасецот и се додава брашно постепено со сирење изронето.
 4. Се меша убаво да се сврзе се.
 5. Се двојат готовите кори и се зема една, па се премачкува со смесата.
 6. Се прави трака, а потоа ролат.
 7. Вака се прави со сите кори.
 8. Се редат вака на плех со масло и се става од горе неколку лажици фил и усам.
 9. Се пече на 200 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт