Погачи со павлака и кисело млеко – меки како душа

Погачи со павлака и кисело млеко – меки како душа

Направете вкусни погачи кои се меки како душа.

Состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 20 гр. квасец
 • 1 јајце + белка
 • 1 жолчка за премачкување
 • 1 лажица павлака
 • 2 лажици кисело млеко
 • 100 мл. вода топла
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажици масло
 • 1 лажиче шеќер

Подготовка:

 1. Се раствара квасецот во топла вода и се додава шеќер и 2-3 лажици брашно.
 2. Се меша и се остава да нарасне, па потоа ги ставаме сите состојки и правиме тесто, постепено додавајќи го брашното.
 3. Оставаме да нарасне тестото.
 4. Се премесува и се вадат погачици, се добиваат околу 10.
 5. Во плех со хартија се редат со растојание и се оставаат да нараснат кратко, па се покриваат со крпа и се премачкуваат со жолчка измешана со лажица масло.
 6. Се печат во рерна на 180 степени 40 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб