Ја надмина и таа со месо: Посебна мусака со туна готова за кратко

Ја надмина и таа со месо: Посебна мусака со туна готова за кратко

Направете посебна мусака со туна.

Состојки:

 • 1 кг. компир
 • 1 конзерва туна
 • 1 шолја доматно пире
 • 2 главици кромид
 • 1 чешне лук
 • 100 гр. ориз
 • 1 лажица брашно
 • 2 лажици масло
 • вегета, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се лупи компирот се сече на кругови и се ставаат зачини.
 2. Се пржи сечениот кромид на масло, а оризот се вари 10минути во солена вода.
 3. Се додава во кромидот исцедената туна, оризот и зачини.
 4. Се реди во огноотпорен сад, ред компири, па фил и се завршува со компир.
 5. Се става во рерна на 200 степени.
 6. Се пржи брашното на масло и се става доматното пире и шолја вода.
 7. Се остава да врие неколку минути, па се става преку на пола печениот компир и се остава да се допече додека не се направи кора и не се зарумени.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула