Компот од суви сливи

Компот од суви сливи

Ако ви останале суви сливи од Бадник, ова е совршен начин да ги искористите.

Состојки:

  • 250 гр суви сливи
  • 80 гр шеќер
  • 1 л вода
  • кора од лимон

Начин на подготовка:

  1. Добро измијте ги сливите и ставете ги во 1 л вода околу 2 часа, да набабрат. 
  2. Потоа гответе ги во истата вода во која стоеле заедно со кората од лимон и шеќерот. 
  3. Компотот е готов кога сливите ќе омекнат.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед