Вкусни, меки со арома која се шири: Кифлички со мармалад

Вкусни, меки со арома која се шири: Кифлички со мармалад

Направете вкусни кифлички со мармалад.

Состојки:

 • 1 шолја млеко
 • 50 гр. маргарин
 • ¼ коцки квасец
 • 2 лажици шеќер
 • малку сол
 • 1 лажиче оцет
 • 1 јајце
 • мармалад од сливи
 • брашно по потреба

Подготовка:

 1. Се меси тесто така што се раствара квасецот во млеко и се додава шеќер, сол и оцет, како и растопен маргарин.
 2. Се додава брашно тип 450, колку што е потребно да се замеси тесто, ќе почувствувате на рака при месењето.
 3. Ставете горе крпа и оставете го кратко да нарасне.
 4. Се развлекува потоа, и се премачкува со мармалад, се витка ролат.
 5. Се сече на делови и се редат во калап за мафини, претходно намачкани со маргарин.
 6. Се оставаат да нараснат и се премачкуваат со жолчка и се печат на 180 степени додека не поруменат.

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text