Поховани мини топчиња од моцарела

Поховани мини топчиња од моцарела

Неодоливи топчиња од моцарела…

Состојки:

 • 500 гр мини моцарела
 • 1 јајце
 • лебни трошки
 • 200 гр јогурт
 • 50 гр мајонез
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 чешне лук
 • 2 лажички сув копар

Начин на подготовка:

 1. Секое топче моцарела извалкајте го во јајце и потоа во лебни трошки. Печете во длабоко масло додека не поруменат. 
 2. Од јогурт, мајонез, павлака, иситнет лук и копар разматете сос, изладете и послужете во сад. 
 3. Похованите топчиња набодете ги на чепкалки и послужете ги со сос од копар и јогурт.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт