Природен рецепт за раст на косата

Природен рецепт за раст на косата

Постојат многу фармацевстки третмани кои ветуваат брз раст на косата, но постојат и природни третмани кои го нудат истиот резултат. Еве еден домашен лек за раст на косата.

Состојки:

  • 3 лажици цимет
  • 6 лажици мед
  • 6 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Ставете маслиново масло во сад да се загрее, а потоа додајте ги останатите состојки и добро измешајте. Додека е топло, ставете на целото теме на главата и оставете да делува еден час. 
  2. Потоа измијте ја косата со топла вода. Повторете ја постапката три пати неделно.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?