Повеќе од деликатес: Полнети пиперки со кашкавал, сирење и маслинки

Повеќе од деликатес: Полнети пиперки со кашкавал, сирење и маслинки

Направете деликатесни полнети пиперки.

Состојки:

 • 8 пиперки
 • 300 гр. сирење
 • 100 гр. зденка
 • 80 гр. кашкавал
 • 12 зелени маслинки
 • 3 јајца
 • 1 домат
 • магдонос и масло

Подготовка:

 1. Се тргаат дршките и добро се чистат пиперките.
 2. Во длабок сад се рони сирењето, се става и зденката, се додаваат јајца и се меша.
 3. Се полнат пиперките, а горе се ставаат парченца кашкавал и по една зелена маслинка.
 4. Се премачкува тава со масло, се редат пиперките и се прскаат и горе со масло.
 5. Се печат на 180 степени додека не заруменат.
 6. Се декорира со домат и магдонос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт