Засладете го свечениот ручек: Пита по рецепт на Џејми Оливер – вистинска фантазија од вкусови

Засладете го свечениот ручек: Пита по рецепт на Џејми Оливер – вистинска фантазија од вкусови

Фантастичен десерт по рецепт на познатиот готвач Џејми Оливер.

Состојки

 • смрзнато лиснато тесто
 • 2 кори за гибаница или пита
 • 1 тегла слатко по желба
 • малку исечкани бадеми
 • малку брусница
 • шеќер во прав
 • цимет
 • малку растопен путер

Начин на подготовка:

 1. На развлеченото тесто намачкајте слатко. Преку нафрлајте исечкани бадеми и брусница. Свиткајте во ролат, а потоа исечкајте во 12 мали ролати. 
 2. Две кори за гибаница намачкајте со путер, спојте ги по средината така што ќе добиете поголема површина и нежно наредете преку дупките на тепсијата за мафини. 
 3. Полека пронаоѓајте ги дупките, од средина кон крај, и во нив нежно ставете по еден ролат. Испечете ја питата и послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта