Мимоза со макарони – салата во слоеви за секоја пригода

Мимоза со макарони – салата во слоеви за секоја пригода

Направете вкусна мимоза салата со макарони.

Состојки:

 • 300 гр. макарони
 • 3 компири
 • 200 гр. шунка
 • 200 гр. кашкавал
 • 3 јајца
 • 200 гр. мајонез
 • 200 гр. кисела павлака

Подготовка:

 1. Се дели се на три дела.
 2. На дно на чинија се редат макароните кои треба да се сварени и посолени по вкус, па обарен и пасиран компир, па третина шунка.
 3. Потоа се редат обарени сечени јајца, па мајонез, па павлака и кашкавал.
 4. Се повторува постапката два пати.
 5. Се  украсува со рендани јајца и кашкавал.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

 

 

singlepost_text