Изобилува со витамини и минерали, помага за диета – јадете блитва често

Изобилува со витамини и минерали, помага за диета – јадете блитва често

Блитвата е растение кое има големи зелени листови, се користи за ручеци, како и оделно.

Нискокалорична е, богата е со влакна, со витамин Ц во својот состав.Има железо, бета каротен, калциум и магнезиум.

Се користи за имунитет.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт