Чоко колач за 15 минути – брз и евтин

Чоко колач за 15 минути – брз и евтин

Направете брза чоко алва – колач за 15 минути.

Состојки:

  • 1 мала шолја вода
  • 2 мали шолји масло
  • 6 мали шолји шеќер
  • 6 мали шолји брашно
  • 1 мала шолја какао
  • по желба ореви, бадеми…

Подготовка:

  1. Се става масло во сад со вода и шеќер и се остава на оган да се стопи.
  2. Се меша брашното со какао, а кога ќе се стопи шеќерот се става брашното во него.
  3. Се меша да се соедини и се додаваат по желба бадеми или ореви мелени.
  4. Се става во тепсија смесата и се рамни, а кога ќе се олади се сече на коцки.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта