Виршли во тесто

Виршли во тесто

Едноставно, брзо и евтино јадење.

Состојки:

  • лиснато тесто
  • мини виршли
  • гауда сирење
  • 1 жолчка
  • мајонез
  • кечап

Начин на подготовка

  1. Развлечете го лиснатото тесто. Исечкајте го тестото на триаголници (малку поголеми од виршлите). 
  2. Виршлите замотајте ги во сирење и свиткајте ги во лиснато. 
  3. Наредете ги на плех и премачкајте ги со жолчка. Печете на 200 степени 15 минути. 
  4. Послужете со кечап и мајонез.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт