Ситни непечени колачиња – многу од една смеса

Ситни непечени колачиња – многу од една смеса

Направете брзи ситни и непечени колачи.

Состојки:

 • 125 гр. маргарин
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 125 гр. мелени ореви
 • 100 гр. мелени бисквити
 • 50 гр. сечени ореви
 • 2 лажици какао
 • 2 лажици рум
 • 1 јајце

Подготовка:

 1. Се топат на оган маргарино и шеќерот во прав, па се тргаат и се додаваат какао со ореви, бисквити и рум.
 2. Се лади и се меша и матеното јајце.
 3. Се става смесата во калапи со хартија, па кога ќе се олади се прелева со чоколадна глазура.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта