Брзи компир пирошки – појадок кој ќе го правите секој ден

Брзи компир пирошки – појадок кој ќе го правите секој ден

Направете брзи и лесни компир пирошки.

Состојки:

 • 1 кг. компир
 • 2 јајца
 • 200 гр. сирење
 • 100 гр. гриз
 • 100 гр. шунка
 • малку магдонос и сол
 • 1 шолја масло

Подготовка:

 1. Се вари компирот во солена вода, се цеди и пасира.
 2. Се меша пасираниот компир со јајца со гриз и ситно сечен магдонос, сирење и шунка.
 3. Се става сол и се замотува како колбас смесата.
 4. Се сече на делови и се пржат на загреано масло, па се цедат на салфета.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб