Шарен ролат – совршен за празнична трпеза

Израдувајте ги сите домашни со овој феноменален колач!

Состојки:

  • 5 јајца
  • 5 лажици брашно
  • 50 мл масло
  • 2 лажици какао
  • џем по избор
  • 150 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца со шеќер па додајте масло, брашно, измешајте и поделете на 2 дела. Во еден дел додајте какао и измешајте.
  2. Во широк плех ставете хартија за печење. На средината на плехот ставете 2 лажици од светлиот дел па преку темен дел, па светол, па темен. Малку протресете го плехот.
  3. Така додека не го потрошите материјалот па печете на 200 степени 15 минути. Врелиот бисквит свиткајте го со хартијата во ролат и оставете да се излади.
  4. Кога ќе се излади одвојте го од хартијата па ставете го на нова хартија, премачкајте го со џем и повторно свиткајте и оставете на студено.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта