Мафини со сувомеснато и пченка

Мафини со сувомеснато и пченка

Вкусни мафини со сувомеснато и пченка…

Состојки:

 • 300 мл млеко
 • 1 јајце
 • 75 гр путер
 • 1 шолја палента
 • 100 гр брашно
 • 1 веза млад кромид
 • 100 гр сувомеснато
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажица прашок за печиво
 • 3/4 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 210 степени. Измешајте млеко, јајца и путер во сад. 
 2. Измешајте ги заедно останатите состојки, а потоа во нив измешајте млеко и јајца. 
 3. Распоредете во калапи за мафини и печете додека не добијат златна боја, околу 20 минути. Оставете да се изладат пред сервирање.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт