Чоколадни обланди – евтин десерт за празниците

Чоколадни обланди – евтин десерт за празниците

Направете вкусни обланди за Божиќ.

Состојки:

  • 1,5 литри млеко
  • 1 кг. шеќер
  • 100 гр. маргарин
  • 50 гр. чоколадо
  • 2 лажици какао
  • 1 пакување обланди

Подготовка:

  1. Се ставаат млекото и шеќерот во сад да се варат, па се мешаат убаво и кога ќе добијат густина се додава маргаринот со чоколадо и какао.
  2. Вака смесата се вари уште пет минути.
  3. Се ставаат обландите на маса, се премачкуваат со филот и се става обланда фил, обланда фил, се додека има состојки.
  4. Декорирајте по избор.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта