Деликатесно и брзо: Пита со компир без кори

Деликатесно и брзо: Пита со компир без кори

Направете пита од компири.

Состојки:

  • 1 кг. компири
  • 200 гр. сирење
  • 2 јајца
  • 2 главици кромид
  • масло, сол и нане

Подготовка:

  1. Се лупи и ренда компирот и се ренда и кромидот па се меша и се ставаат јајца.
  2. Се рони и сирењето и се ставаат нане и сол.
  3. Се става масло на тава и се става компирот.
  4. Кога ќе добие златна боја се превртува и се пече од другата страна.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб