Торбите на коледарчињата се полни костени – еве колку се здрави

Торбите на коледарчињата се полни костени – еве колку се здрави

Костените се многу се вкусни и лековити.

Како и другите плодови имаат масти, но не многу, а богати се со витамин Ц, Б1, Б2, Б6 и фолна киселина. Имаат повеќе скроб од компирот, а имаат и манган, калиум, цинк и калциум.

Помагаат со своето антивоспалително дејство, како и за артритис и реума.

Го намалуваат и нивото на холестерол, а добри се и за циркулација.

Го чуваат и срцето.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири