Одличен рецепт: Шницли од компир

Одличен рецепт: Шницли од компир

Еве еден рецепт за компири подготвени на малку поинаков начин…

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 250 гр кравјо сирење
 • 1 главица комид
 • малку пиперка
 • 20 гр презла
 • 2 дл масло
 • 1 јајце
 • сол по вкус

Начин на подготовка:

 1. Излупете го кромидот, измијте го и изрендајте го. Компирите измијте ги, излупете ги и повторно измијте ги. Потоа зготевете ги па добро изгмечете ги.
 2. Од компирите, сирењето, кромидот, презлата, пиперките и солта замесете тесто. Од тестото направете шницли. Пржете ги на загреано масло, од двете страни, убаво да поруменат.
 3. Шницлите од компири послужете ги со некој пикантен сос.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула