Шампињони на кралски начин

Шампињони на кралски начин

Уживајте во едни од најпознатите и најчесто користени видови печурки…

Состојки:

 • 1 кг крупни шампињони
 • 250 гр шунка Пекабеско
 • 150 гр кашкавал
 • 2 пакување кисела павлака Пекабела
 • 2 јајца
 • бибер
 • сол
 • сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Печурките измијте ги и извадете ги дршките. Наредете ги во плех во кој ќе се печат. 
 2. Дршките исечкајте ги, измешајте со исечкана шунка, изрендан кашкавал, павлака, разматени јајца и зачинете. 
 3. Со подготвениот фил полнете ги печурките. Ставете ги во загреана рерна и печете 20 минути. 
 4. Печурките печете ги на малку масло бидејќи така ќе ја сочуваат својата карактеристична арома.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт