Оброк салата за деновите на пост

Оброк салата за деновите на пост

Вкусна оброк салата за деновите на пост.

Состојки:

 • 1 туна од конзерва
 • 400 гр ситни макарони
 • 5-6 лажици посен мајонез
 • 1 лимон
 • 1 лажица оригано
 • 4 кисели краставички
 • 1 главица кромид
 • печени кикирики
 • масло
 • сол
 • мелен црн бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги макароните па малку изладете ги. Во макароните додајте исцедена туна, исечкани краставички, кромид, сок од еден лимон, зачини и мајонез па сè измешајте. При послужување преку секоја порција посипете малку печени кикирики грубо измелени.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство