Не фрлајте храна по Нова Година – вака продолжете го рокот на колачите

Не фрлајте храна по Нова Година – вака продолжете го рокот на колачите

По прославата за Нова Година и Божиќ, често може да се случи да ни остане повеќе храна. Остануваат и колачиња, а најлоша опција е фрлањето на храна!Сепак, постојат совети и начини со кои колачињата ќе бидат свежи подолго време:

Крцкавите колачиња е поднесуваат влага, бидејќи таа ги омекнува, па затоа чувајте ги во херметички затворен сад. Но, не ги ставајте топли, туку откако целосно ќе се изладат.

Ако сакате да сочувате свежи штрудли или куглоф, чувајте ги во сад со половина исечено јаболко, или пола парче леб, за да се впие влагата и да се задржи свежината.

Колачите од тесто, доколку сте направиле повеќе, најдобро е да ги замрзнете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта