Секое месо се пече и спрема различно – вака ќе го имате најсочното

Секое месо се пече и спрема различно – вака ќе го имате најсочното

Ако сакате совршено пржено месо треба да ги знаете овие трикови.

Пилешкото и мисиркино месо се печат 7-8 минути на умерен оган.Се вртат за рамномерно да се испечат.

Свинското се пржи 10-11 минути, , како и говедското.

Потребни се 10 минути за телешкото месо.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо