Меки полнети крофни

Меки полнети крофни

Неодоливи меки крофни полнети со фил од ванила…

Состојки:

 • 300 мл млеко
 • 50 мл масло
 • 20 гр квасец
 • 500 гр брашно
 • малку шеќер
 • малку сол
 • кора од лимон
 • 1 пудинг од ванила
 • 300 мл млеко за пудинг
 • овошје од компот

Начин на подготовка:

 1. Растворете млеко во малку вода, доајте 1 лажица шеќер. Додајте јајце, масло, кора од лимон, млеко, брашно, сол и замесете меко тесто. Покријте да одмори. 
 2. Згответе пудинг во млеко, засладете по вкус. Малку изладете. Нараснатото тесто развлечете го и вадете крофни. Едни остануваат цели, а други вадете ги со помала чаша, па ставајте ги на целите. Во дупката ставете пудинг и од горе овошје. Оставете да нараснат, премачкајте со жолчка и печете 25 минути на 200 степени.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта