Гурмански лепичиња за појадок – подобри од се што има во пекарница

Гурмански лепичиња за појадок – подобри од се што има во пекарница

Направете гурмански лепчиња.

Состојки:

 • 8 кришки бајат леб
 • 3 јајца
 • 100 мл. млеко
 • 2 лажици кисела павлака
 • 150 гр. печеница
 • 100 гр. кулен
 • 200 гр. кашкавал
 • масло и сол

Подготовка:

 1. Се матат јајцата во чинија и се става млеко и павлака.
 2. Се става сол и зачини по вкус.
 3. Се мати со жица.
 4. Се ставаат кришките во смесата и се остават да впијат.
 5. Се редат на плех со хартија имасло.
 6. Се сечат печеницата и куленот, а кашкавалот се ренда и се ставаат на секоја кришка.
 7. Се печат на загреана рерна на 200 степени додека не поруменат.
 8. Супер се за со јогурт.

 

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула