Царска баклава – се топи во уста

Царска баклава – се топи во уста

Направете царска баклава во вашиот дом.

Состојки:

 • 500 гр. кори за баклава
 • 4 јајца
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја сечени ореви
 • 1 шолја брашно
 • 10 гр. прашок за пециво
 • 10 гр. цимет
 • 2 ванили
 • 125 гр. маргарин

Шербет:

 • 2 кеси ванила
 • 1 лажица кора од лимон
 • шеќер и вода 1:1

Подготовка:

 1. Се прави смеса за фил од јајцата со шеќер и ореви, брашно и прашок за пециво, цимет и ванили.
 2. Се делат корите на два дела.
 3. Се става на тава со масло пола од корите, па смеса за фил, па другата половина кори и се сечат триаголници.
 4. Се прелива со растопен маргарин.
 5. Се пече на 160 степени на загреана рерна додека не добие убава боја.
 6. Се прелива со шербет од 4 шолји вода со 4 шолји шеќер и 2 ванили со кора од лимон.
 7. Се вари 5 минути и се прелива.

Уживајте без грижа на совеста!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта