Пилешко во јогурт и павлака – кремаст ручек кој веднаш ќе се изеде

Пилешко во јогурт и павлака – кремаст ручек кој веднаш ќе се изеде

Направете вкусно јадење со пилешко месо.

Состојки:

  • 300 гр. пилешко
  • 250 гр. сланина
  • 180 гр. кисела павлака
  • 180 гр. јогурт
  • масло

Подготовка:

  1. Се сече месото ситно и се виткаат парчињата во парчиња сланина.
  2. Се прицврстуваат со чепкалка.
  3. Се пржат така на загреано масло.
  4. Се става во огноотпорен сад јогурт со месото и горе пак јогурт., па се мачка се со киселата павлака.
  5. Се пече на 200 степени 25 минути.

Добар апетит!