Колач со кикиритки, чоколадо и суво грозје – готов за 15 минути

Колач со кикиритки, чоколадо и суво грозје – готов за 15 минути

Направете брзи колачиња со кикиритки и сусам.

Состојки:

  • 100 гр. шеќер
  • 70 гр. чоколадо за готвење
  • 200 гр. маргарин
  • 100 гр. пропржени не солени кикиритки
  • 100 гр. пропржен сусам
  • 50 гр. суво грозје

Подготовка:

  1. Се става шеќерот со маргарин и чоколадо на оган да се стопат, па се додаваат кикиритките со сусам и суво грозје, се ситно изблендирано.
  2. Се меша и се трга од оган.
  3. Се става смесата на долг правоаголен послужавник, со фолија, па се израмнува и се лади.

Уживајте!