Ролат од месо и варени јајца (Видео)

Ролат од месо и варени јајца (Видео)

Вкусен ролат од мелено месо полнет со варени, цели јајца. Многу декоративно изгледа, а се подготвува едноставно.

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 7 јајца
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажичка сув зачин
 • 1 лажица ситна црвена пипер
 • малку бибер
 • 2 лажици презла
 • листови магдонос
 • сол по вкус

Начин на подготовка:

 1. Сварете шест јајца. Месото зачинете го и додајте исечкан кромид и лук, магдонос и едно јајце. 
 2. На фолија растегнете го месото, наредете излупени јајца и свиткајте. Печете на 200 степени околу 30-45 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо