Ролат со чоколадо и кокос – ќе се изеде за 5 минути, нема да успеете ни да го донесете до маса

Ролат со чоколадо и кокос – ќе се изеде за 5 минути, нема да успеете ни да го донесете до маса

Направете вкусен посен ролат.

Состојки:

 • 200 гр. маргарин
 • 200 гр. шеќер
 • 50 гр. чоколадо
 • 350 гр. мелени бисквити
 • 1 кесе инстант кафе разматено со 15 лажици врела вода
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 1 ванилин шеќер
 • 150 гр. кокос

Подготовка:

 1. Се матат 50 грама маргарин со шеќер и чоколадо рендано, па се додаваат мелените бисквити и кафе.
 2. Се става смесата на целофан и се прави правоаголник.
 3. Се мати потоа останатиот маргарин со шеќер во прав и со ванилин шеќер и кокос.
 4. Се израмнува смесата и се става врз темната, па се витка ролат.
 5. Украсете со кокос и изладете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта