Проверен рецепт: Киш со сланина (Видео)

Проверен рецепт: Киш со сланина (Видео)

Вкусен, сочен и мек киш на вашата трпеза…

Состојки:

  • 100 гр брашно
  • 50 гр путер
  • 200 гр кисела павлака
  • 1 јајце
  • 100-150 гр сланина
  • 70 гр маргарин

Начин на подготовка:

  1. Сланината исечкајте ја на коцки, па пропржете, додајте исечкани маслинки или кисели краставички. 
  2. Тестото развлечете го па ставете на дното на тепсијата. Тука ставете пржена сланина. 
  3. Разматете јајце и павлака и прелијте преку. Печете на 200 степени 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт