Пикантна чили супа

Пикантна чили супа

Брзо и едноставно направете совшено предјадење…

Состојки:

 • 2 чили пиперчиња
 • 200 гр сечкани домати
 • 3 чешниња лук
 • 1/2 лажичка бел оцет
 • 1 лажица кафеав шеќер
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица мелен шарен бибер
 • 1/2 лажичка цимет
 • 1/2 лажичка каранфилче
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Во блендер измешајте исчистен лук и пиперчиња без семки. Пропржете ги кратко на маслиново масло па додајте домат, шеќер, оцет, сол, бибер, цимет и каранфилче. 
 2. Динстајте на слаб оган додека сосот не згусне па разредете со вода и вино. Гответе додека не добиете густа супа. Послужете со павлака.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула