Брзи крофни за појадок – меки се како душа

Брзи крофни за појадок – меки се како душа

Направете вкусни крофни за старт на денот.

Состојки:

 • 300 гр. кисело млеко
 • 1 лжиче сода
 • 2 јајца
 • 150 гр. шеќер
 • 5 лажици масло
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • малку сол
 • 600-700 гр. брашно
 • масло за пржење

 

Подготовка:

 1. Се сее брашното и се прави дупка, па се става кисело млеко со сода, па разматени јајца со сол и шеќер и прашок за пециво.
 2. Се меси тесто и се остава 10 минути.
 3. Се развлекува кора и се вадат кругови па се пржат на врело масло.
 4. Се декорираат по избор со шеќер во прав.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб