Компирите го регулираат крвниот притисок: Овој зеленчук сигурно го имате во кујна

Компирите го регулираат крвниот притисок: Овој зеленчук сигурно го имате во кујна

Освен што е хранлив и вкусен, компирот, како што покажуваат истражувањата, го снижува крвниот притисок и со тоа го намалува ризикот од појава на кардиоваскуларни болести. Компирот во себе содржи молекули кукоамини кои му помагаат во сето тоа.

Препорачано е да се јадат неколку порции варен несолен компир како би го регулирале крвниот притисок.

Во кората од компирот се наоѓаат 60 различни витамини и фитохемикалии, кои му даваат моќ да го штити организмот од кардиоваскуларни заболувања.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко