Чорба со павлака

Чорба со павлака

Вкусна чорба со павлака како предјадење или како главно јадење…

Состојки:

 • 500 гр шампињони
 • 2 средни компири
 • 1 главица кромид
 • 20 гр путер
 • 2 лажици кисела павлака Пекабела
 • малку магдонос или целер
 • коцка за супа
 • сол
 • бибер
 • пипер

Начин на подготовка:

 1. Згответе компири. На путер пропржете ситно сечкан кромид. Додајте исечкани печурки и динстајте на тивок оган. 
 2. Налијте вода, ставете коцка за супа, посолете и зачинете по вкус па гответе половина час. Пред самиот крај ставете кисела павлака и посипете сечкан магдонос или целер и малку мелена пипер. Послужете топло.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула