Ролат со ајвар и сирење

Ролат со ајвар и сирење

Вкусен ролат кој ќе го правите постојано…

Состојки:

 • 5 јајца
 • 5 лажици брашно
 • 4 лажици ајвар
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 180 гр кисела павлака

Состојки за фил:

 • 400 гр фета сирење
 • 180 гр кисела павлака
 • 3 чешниња лук

Начин на подготовка:

 1. Разматете цврст снег од 5 белки. Измешајте 5 жолчки со 5 лажици брашно, прашок за печиво, кисела павлака и ајвар, па посолете. 
 2. Во тестото внимателно измешајте снег од белки. Тестото ставете го во намастен и побрашнет плех. Испечете во загреана рерна. 
 3. Печеното тесто ставете го на чиста крпа и свиткајте го во ролат. 
 4. Измешајте фета сирење, исечкан лук и кисела павлака. Филувајте го тестот па повторно свиткајте во ролат.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула