Вакви полнети пиперки се уште не сте пробале: Брз ручек, прсти да излижете

Вакви полнети пиперки се уште не сте пробале: Брз ручек, прсти да излижете

Едноставен рецепт за полнети пиперки…

Состојки:

 • 1 кг мешано мелено месо
 • 10 пиперки
 • сол
 • бибер
 • зачин
 • 1 лажичка црвена пипер
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 јајце
 • 1-2 раце ориз
 • 1 пакување пасиран домат
 • вода
 • маслиново масло
 • уште малку сол и бибер

Начин на подготовка:

 1. Во месото додајте ги сите наведени зачини, јајце и ориз и добро измешајте додека состојките не се соединат. 
 2. Наполнете ги пиперките со подготвената смеса. 
 3. Ако ви остане фил, од него можете да направите ќофтиња, и нив заедно со пиперките да ги ставите во лонец.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт