Лековит сируп од аронија – десет дена и телото е препородено

Лековит сируп од аронија – десет дена и телото е препородено

Направете вкусен и здрав сируп од аронија.

Состојки:

 • 1 кг. аронија
 • 750 мл. вода
 • 1 кесе лимонтус
 • 1 кг. шеќер

Подготовка и употреба:

 1. Се чисти и мие убаво аронијата, па се блендира.
 2. Се вари и лади водата, се става во неа аронијата со лимонтус.
 3. Се меша и се остава 24 часа покриено со крпа.
 4. Се меша повремено.
 5. Се цеди со газа и на 1 литар течност се става кило шеќер.
 6. Се става во шишиња и се става во ладилник.
 7. Се одмрзнува и се употребува потоа за 10 дена.

Зошто е корисна аронијата?

Аронијата е се повеќе популарна на нашите простори, се смета дека превенира дури и рак и помага за цела листа болести.

Го успорува процесот на стареење и помага да се спречи развој на хронични болести.

Има витамин А, Б2, Б6 и Е како и Ц и калиум, калциум, манган, јод и фосфор.

Го штити телото од тешки метали и радикали.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ