Бомбици со брусница

Бомбици со брусница

Неодоливи бомбици со брусница…

Состојки:

  • 200 гр посен маргарин
  • 50+100 гр кокос
  • 300 гр посни мелени бисквити
  • 100 гр брусница
  • 50 гр шеќер во прав
  • рендана кора од портокал

Начин на подготовка:

  1. Омекнатиот маргарин пенасто разматете го со шеќер. Додајте мелени бисквити, брусница, 50 гр кокос и рендана кора од портокал. Можете да додадете и малку топла вода како би добиле убава смеса за обликување, или малку сок од портокал. 
  2. Обликувајте топчиња со големина на ореви па извалкајте ги во кокос и оставете ги на ладно место да стегнат.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед